JAK ZNALEŚĆ IDEALNEGO NAJEMCĘ DO TWOJEGO MIESZKANIA – CZĘŚĆ 2

JAK ZNALEŚĆ IDEALNEGO NAJEMCĘ DO TWOJEGO MIESZKANIA – CZĘŚĆ 2

W pierwszej części dowiedziałeś się, co powinieneś wiedzieć o swoim mieszkaniu, aby móc znaleźć idealnego najemcę do swojego mieszkania.

Profil idealnego Najemcy

Poznałeś swoje mieszkanie, teraz musisz określić jakiego najemcę chciałbyś widzieć w swoim mieszkaniu. Najlepiej, aby przyszły najemca był:

  • Singiel, rodzina, student, obcokrajowiec a może Firma
  • Stabilny finansowo (Stałe dochody: dochody powinny być w takiej wysokości aby czynsz wraz z opłatami nie przekraczał 1/3 dochodu)
  • Traktujący odpowiedzialnie swoje zobowiązania finansowe
  • Szanujący powierzone mu mienie tak jak własne
  • Zainteresowany dłuższym wynajmem
  • Respektujący zasady współżycia społecznego
  • Samodzielny życiowo – znający realia życia w Polsce.

Przed przystąpieniem do poszukiwania tego idealnego najemcy musisz wiedzieć, kogo chcesz, a na jakiego najemcę absolutnie się nie zgadzasz. Wszystkie ww elementy będziemy sprawdzać w procesie weryfikowania najemcy.

Singiel, rodzina, student obcokrajowiec a może firma?

Czy szukasz osoby samotnej, czy rodziny? Co ze studentami? Czy zgodzisz się na osoby palące, czy nie? Jak ze zwierzętami w mieszkaniu? O ile akwarium może nie stanowić problemu, ale duży pies lub kilka kotów już tak.  

Czy zgodzisz się wynająć mieszkanie ciężarnej kobiecie lub samotnej matce z dzieckiem? Ta grupa osób należy do szczególnie chronionych przed eksmisją, więc musisz tę sprawę bardzo dokładnie przemyśleć. A co z emerytami, rencistami i bezrobotnymi? Czy zgodzisz się wynająć swoje mieszkanie obcokrajowcowi?

A co gdyby Twoje mieszkanie chciała wynająć jakaś firma dla swoich pracowników? To coraz częstsze przypadki. Firmy realizują projekty i zadania po całej Polsce i całym świecie, a ich pracownicy na czas realizacji projektu też muszą gdzieś mieszkać.

Ustawa o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowych zasobach gminy wskazuje grupy osób, które są szczególnie chronione przed eksmisją:

  • kobiety w ciąży
  • małoletni niepełnosprawni w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 1998 r. Nr 64, poz. 414, z późn. zm.)
  • ubezwłasnowolnieni oraz sprawujący nad taką osobą opiekę i wspólnie z nią zamieszkujący
  • obłożnie chorzy
  • emeryci i renciści, spełniający kryteria do otrzymania świadczenia z pomocy społecznej
  • osoby posiadające status bezrobotnego
  • osoby spełniające przesłanki określone przez radę gminy w drodze uchwały.

Musisz wiedzieć, że te osoby też muszą gdzieś mieszkać i mogą okazać się bardzo dobrymi najemcami. To Ty wybierasz, a ja tylko wskazuję Ci drogę.

Stabilny finansowo

Zapewne ustaliłeś już oczekiwany czynsz z mieszkania. Twój najemca musi zatem posiadać odpowiedni dochód pozwalający na terminowe i regularne wnoszenie opłat.

 Osoba, która ma stałe dochody na takim poziomie, aby opłaty związane z wynajmem nie przekraczały 1/3 wartości dochodów, na pewno będzie dobrym kandydatem na najemcę.

Ze studentami sytuacja wygląda trochę inaczej. Zazwyczaj im pomagają rodzice i sami także mają możliwość pracy zarobkowej. Jeżeli akceptujesz studentów, to mocno sugeruję jako stronę umowy wpisać także ich rodziców oraz sprawdzić zdolność finansową rodziców do utrzymania swojego syna czy córki.

Może takie podejście wyda Ci się dziwne, ale musisz sobie zdawać sprawę z jednej bardzo istotnej rzeczy: Ty chcesz zarabiać i mieć stały dopływ gotówki. Po to inwestujesz w mieszkanie i w poszukiwanie najemcy, aby potem cieszyć się z comiesięcznej stałej wpłaty na koncie.

Bardzo wielu ludzi mocno zawiodło się na najemcach. Zamiast spodziewanych zysków pojawiły się straty, zaległości, nerwy i stres. A Ty na pewno chciałbyś sobie takich atrakcji oszczędzić w przyszłości.

Coraz częściej przy wynajmowaniu mieszkań właściciele pytają o wysokość i źródło dochodu potencjalnego najemcy. Nie wiem, dlaczego jest to tak źle postrzegane. Ale jak idziesz do sklepu kupić telewizor czy żelazko na kredyt, to Bank prześwietla Twoje dochody w każdą możliwą stronę. Wiedz, że podpisując umowę najmu, powierzasz obcej osobie swój majątek, wart o wiele więcej niż głupie żelazko czy telewizor, więc dlaczego Tobie miałby ktoś odmawiać możliwości takiej weryfikacji potencjalnego najemcy.

O tym, w jaki sposób ja weryfikuję zdolność finansową potencjalnego najemcy, powiem Ci w moich kolejnych wpisach.

Traktujący odpowiedzialnie swoje zobowiązania finansowe

Chodzi tutaj o odpowiedzialność finansową. Co Ci po najemcy, który zarabia dużo, ale nie płaci w terminie. Czy naprawdę chcesz wydzwaniać po kilka kilkanaście razy i przypominać o przelewie?

Moje podejście do tego zagadnienia jest następujące: Pieniądz to czas, a czas to pieniądz. Jak ktoś nie szanuje swojego, a tym bardziej mojego czasu, to biznesu wspólnie nie zrobimy.

Potencjalni najemcy bardzo często umawiają się na oglądanie mieszkania, a potem na nie nie przychodzą. Co w samo sobie nie byłoby takie problematyczne, gdyby nie to, że nie dzwonią Cię uprzedzić z wyprzedzeniem, że ich nie będzie. Jeżeli umawiasz wszystkich zainteresowanych na jedną godzinę (do czego Cię zachęcam) to zawsze komuś mieszkanie pokażesz. Jeżeli jednak poświęcasz czas dla tej jednej osoby, która akurat się nie zjawia, no to nie ma zmiłuj. Poniosłeś niepowetowaną stratę czasu, a więc straciłeś czas i pieniądze.

Ktoś, kto nie szanuje Twojego czasu raczej nie będzie szanował Ciebie.

Szanujący powierzone mu mienie

Podobał Ci się proces remontu mieszkania? A chciałbyś go powtarzać po każdym najemcy? Na pewno nie.

Malowanie? Tak oczywiście, tylko to powinien robić najemca przed zdaniem lokalu. Ale wymiana płytek, podłóg czy paneli to koszt, którego chciałbyś uniknąć. Co z tego, że masz kaucję, że zapisy w umowie pozwolą Ci ścigać najemcę przed Sądem i dochodzić od niego odszkodowania.

Wierz mi. Zdemolowane mieszkanie to jest jeden z tych obrazów, których nie chcesz oglądać. Zwłaszcza jeżeli jest to Twoje mieszkanie!

Zainteresowany dłuższym wynajmem

Nie po to przygotowujesz ogłoszenie, pokazujesz mieszkanie potencjalnym zainteresowanym i przeprowadzasz proces rekrutacji i selekcji, aby po kilku miesiącach najemca się wyprowadził. Zainwestowałeś w cały proces masę swojego czasu i co kilka tygodni czy miesięcy masz to powtarzać? Bez sensu.

Pomijam prawne aspekty umowy najmu, ale najlepszy najemca to taki który jest zainteresowany dłuższym wynajmem. Nawet 2-3 letnim. No, minimum to rok!

Każdy, kto już miał okazję wynajmować mieszkanie, pokój czy dom wie, że dłuższy wynajem tej samej osobie bardziej się opłaca. Nie tracisz czasu na szukanie kolejnych zainteresowanych wynajmem, nie musisz co kilka miesięcy odnawiać mieszkania itp.

Respektujący zasady współżycia społecznego

Jako właściciel mieszkania, na pewno nie będziesz chciał dostawać telefonów z pretensjami od innych mieszkańców budynku: Panie, Komu, żeś Pan to mieszkanie wynajął!

Musisz mieć świadomość, że najemca, przyjdzie i odejdzie. A Ty z tymi ludźmi będziesz musiał dalej wewnątrz budynku, czy wspólnoty funkcjonować. Wiedz też, że sąsiedzi będą dla Ciebie najlepszym źródłem informacji o Twoim najemcy, dlatego zawsze dobrze jest żyć z sąsiadami w zgodzie.

Musisz także postarać się o najemcę, który swoim zachowaniem czy nawykami, nie będzie na Ciebie ściągał gniewu sąsiadów. Po co ci to?

Samodzielny życiowo – znający realia życia w Polsce

Ten punkt dotyczy w większości cudzoziemców, ale także niepełnosprawnych i chorych. Ktoś, kto nie zna języka, nie wie, jak i gdzie zapłacić za gaz czy prąd, będzie wymagał od Ciebie większej uwagi i wsparcia.

Skoro już wiesz, jaki ma być Twój Idealny Najemca, to pora go teraz poszukać. A o tym powiem Ci w kolejnym wpisie.