PODSTAWOWE METODY INWESTOWANIA W NIERUCHOMOŚCI

PODSTAWOWE METODY INWESTOWANIA W NIERUCHOMOŚCI

W związku z coraz niższym oprocentowaniem lokat bankowych, wielu ludzi zastanawia się nad alternatywnymi formami zarabiania. Jest wiele możliwości zabezpieczenia swojego kapitału przed utratą wartości, ale najlepszym rozwiązaniem są Nieruchomości. Dlatego ludzie coraz chętniej i śmielej inwestują na tym rynku swój kapitał.

Każdy gdzieś słyszał o osobach inwestujących w Nieruchomości. Ok. Ale jak oni to robią? Jak na tym rynku zarabiają?

Jeżeli jesteś początkującym inwestorem i chcesz zaistnieć na rynku Nieruchomości, to musisz wiedzieć, że są 3 podstawowe metody inwestowania w Nieruchomości:

  • Wynajem i podnajem Nieruchomości,
  • Flipowanie,
  • Działalność deweloperska.

Czym te metody się od siebie różnią? Co je charakteryzuje? Jakiego wymagają wkładu finansowego i ile można przy nich zarobić?

Od razu chciałem zaznaczyć, że wszystkie metody można stosować do każdej nieruchomości. Od działki, przez garaż, mieszkanie, lokal usługowy, dom po całe bloki, fabryki i obiekty komercyjne.

Jest szerokie grono inwestorów, którzy specjalizują się tylko w jednej formie inwestowania, ponieważ osiągają na tyle satysfakcjonujące ich dochody, że nie chcą lub nie widzą potrzeby dalszego rozszerzania swojej działalności.

WYNAJEM I PODNAJEM NIERUCHOMOŚCI

Wynajmowanie nieruchomości wydaje się najprostszą formą inwestowania na rynku Nieruchomości. I porównując ją z pozostałymi dwoma metodami, jest tak w rzeczywistości.

Na czym ta metoda polega? Generalnie inwestor zgadza się na udostępnienie swojej nieruchomości drugiej osobie w zamian za stosowne wynagrodzenie.

Czy zawsze muszę być właścicielem nieruchomości, która wynajmuję? Nie. Jeżeli nie posiadasz własnej nieruchomości lub nie masz możliwości jej nabyć, zawsze możesz inwestować na zasadzie podnajmu. Wynajmujesz nieruchomość od właściciela, a następnie ją podnajmujesz, innym zainteresowanym uzyskując odpowiednio wyższe wynagrodzenie.

Proste. Prawda? W teorii tak. Aby ta metoda była skuteczna, podstawą jest dobra weryfikacja najemcy. Jak ją przeprowadzić, przeczytasz we wpisie. Weryfikacja Najemcy.

Horyzont czasowy inwestycji: Zawsze długoterminowy. Czy będziesz wynajmować nieruchomości na długie okresy czasowe, czy będziesz się zajmować wynajmem na tzw. krótkie terminy (godziny, doby, dnie czy tygodnie), zawsze inwestujesz w długim horyzoncie czasowym.

Oczekiwana rentowność inwestycji: od kilku do kilkunastu procent rocznie.

Wymagany kapitał na start: Od kilku tysięcy złotych przy podnajmie do przynajmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych niezbędnych na zakup lub remont mieszkania.

Dla kogo jest ta metoda: Dla każdego, kto posiada własną nieruchomość, którą może wynająć lub trochę wolnej gotówki, którą może zainwestować.

Jakie są możliwe zagrożenia: Podstawowym zagrożeniem jest wynajęcie nieruchomości osobie, która nie będzie terminowo wnosić należności czynszowych. Aby się przed tym zabezpieczyć, należy dobrze zweryfikować najemcę.

Horyzont czasowy inwestycji: Zawsze krótkoterminowy. W większości fliperzy działają z nastawieniem na okres od tygodnia do kilku miesięcy

Oczekiwana rentowność inwestycji: od kilkudziesięciu procent na transakcji.

Wymagany kapitał na start: Przynajmniej na zakup nieruchomości, ale są osoby, które potrafią przeprowadzać transakcje, nie wnosząc swojego wkładu finansowego. Posługują się kapitałem obcym.

Dla kogo jest ta metoda: Dla każdego, kto zna dobrze rynek, chce i ma możliwości inwestować w taki sposób. Flipując musisz mieć odpowiednią ilość czasu, który poświęcisz na przeszukiwanie nieruchomości nadających się na flipa.

Jakie są możliwe zagrożenia: Podstawowym zagrożeniem jest nabycie niewłaściwej nieruchomości lub za cenę, która jest zbyt wysoka. Aby się przed tym zabezpieczyć, należy dobrze poznać rynek.

DZIAŁALNOŚĆ DEWELOPERSKA

Najtrudniejsza metoda, ponieważ wymaga dużego doświadczenia i wiedzy. Polega między innymi budowie lub rozbudowie całych nieruchomości. Mówiąc o działalności deweloperskiej, mówimy o budowie domów jednorodzinnych, szeregówek, apartamentowców, olbrzymich hal przemysłowych czy całych fabryk i sklepów. W tej kategorii mówimy także o rewitalizacji starych kamienic.

Horyzont czasowy inwestycji: Zawsze długoterminowy. Ma to związek głównie z przebiegiem całego procesu budowy budynków, który jest skomplikowany i rozłożony w czasie. Czas niezbędny od uzbrojenia działki, uzyskania warunków zabudowy, wykonania projektu, uzyskania pozwolenia na budowę i wreszcie sam etap wznoszenia nieruchomości jest bardzo długi i może zając nawet kilka lat.

Oczekiwana rentowność inwestycji: od kilkunastu do kilkudziesięciu procent.

Wymagany kapitał na start: Bardzo duży. Przynajmniej kilkaset tysięcy złotych do kilku lub kilkunastu milionów złotych.

Dla kogo jest ta metoda: Nie jest to metoda dla każdego. Wymaga olbrzymiej wiedzy na tematy związane z całym procesem przygotowania inwestycji, po jej całkowite zakończenie.

Jakie są możliwe zagrożenia: Jest ich bardzo wiele. Ma to związek z rozciągłością całego procesu budowania nieruchomości. Decyzje podjęte kilka czy kilkanaście miesięcy temu mogą już dzisiaj być nietrafione, czy pozbawione ekonomicznego uzasadnienia.

Jaką metodę wybrać?

Którą chcesz. Wybierając flipowanie prędzej czy później zainteresujesz się działalnością deweloperską.

Jedna odpowiedź do „PODSTAWOWE METODY INWESTOWANIA W NIERUCHOMOŚCI”

  1. Awatar Komentator WordPressa

    Cześć, to jest komentarz.
    Aby zapoznać się z moderowaniem, edycją i usuwaniem komentarzy, należy odwiedzić ekran komentarzy w kokpicie.
    Awatary komentujących pochodzą z Gravatara.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *